Ukraińskie służby wywiadowcze zdobyły materiał wideo, na którym widać rosyjskich snajperów ze Specnazu FSB podczas operacji w Donbasie.

Służby wywiadowcze Ukrainy zdobyły materiał wideo, na którym szczegółowo widać uzbrojenie rosyjskich snajperów należących do Specnazu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Na trwającym ponad 10 minut filmie widać szczegóły uzbrojenia i ekwipunku, które znajdują się na wyposażeniu właśnie oddziałów specjalnych FSB.

Uzyskanie prezentowanego materiału wideo to efekt specjalnej operacji zwiadowczej 93. Brygady „Zimny Jar” Ukrainy oraz działań służb wywiadowczych Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie wiadomo w jaki sposób stronie ukraińskiej udało się zdobyć ten materiał, który został wytworzony przez rosyjskie FSB (najprawdopodobniej nagranie zostało zarejestrowane przez kamerę, która stanowiła element ekwipunku jednego z żołnierzy oddziału snajperów).

Na załączonym filmie widać grupę snajperów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (są to żołnierze Specnazu FSB), którzy zostali skierowani przez Federację Rosyjską do walki na wschodzie Ukrainy.

Według ukraińskich wojskowych sfilmowana operacja rosyjskich snajperów miała miejsce w okolicy wsi Doneckie w obwodzie ługańskim. Działania żołnierzy Specnazu FSB prowadzone były na przełomie lutego i marca 2020 r. Właśnie 27 lutego 2020 r. od kuli snajperskiej zginął ukraiński żołnierz Władimir Fedczenko. Sztab Operacji Sił Połączonych zakłada jednak, że rosyjscy snajperzy mają na koncie także śmierć innych żołnierzy z 93. Brygady „Zimny Jar”: Siergieja Racuna i Hermana Sołowjowa.

Zdobyty materiał wideo ma znaczenie szczególne z punktu widzenia wojny informacyjnej. Rosyjscy okupanci terenów wschodniej Ukrainy oraz prorosyjscy separatyści działający w tamtym terenie bardzo często bowiem rzucają pod adresem strony ukraińskiej oskarżenia dotyczące ostrzeliwania cywilnych zabudowań i ludności w miejscowościach Gołubiwskie i Doneckie. Na filmie widać, jak oddziały rosyjskiego Specnazu FSB we współpracy z separatystami umieszczają stanowiska bojowe w pobliżu zabudowań mieszkalnych, narażając tym samym ludność cywilną na straty materialne, utratę zdrowia i śmierć.

Film bez żadnych wątpliwości wskazuje, że we wschodniej części Ukrainy operują oddziały sił specjalnych Rosji. Wskazują na to charakter działań, zachowania poszczególnych osób oraz tematy nagranych rozmów. Żołnierze Specnazu FSB zostali skierowani na tereny objęte konfliktem specjalnie w celu walki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy oraz wsparcia oddziałów separatystów.

Na filmie wyraźnie widać poszczególne elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy rosyjskiej FSB. To m.in. karabin maszynowy, karabin wyborowy (wraz ze specjalistycznym sprzętem do wskazywania celu dla snajperów), pistolet, kamizelki ochronne i hełmy bojowe oraz inne elementy wyposażenia żołnierza, w które wyposażone są odziały bojowe rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Można je zidentyfikować np. na podstawie zdjęć żołnierzy FSB opublikowanych w mediach oraz dostępnych w zasobach internetowych.

To już kolejny raz, kiedy na wschodzie Ukrainy zostali wykryci rosyjscy żołnierze. Sztab Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy regularnie informuje o kolejnych przypadkach namierzenia Rosjan wspierających działania separatystów. Ponadto w ciągu kilku ostatnich lat media wielokrotnie pisały już o zidentyfikowaniu w regionie objętym konfliktem żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a także funkcjonariuszy wojskowych (GRU) i cywilnych (FSB) służb specjalnych Rosji.

Źródło: easternflank.pl