Rosyjskie służby specjalne prowadza operację dezinformacyjną wymierzoną w społeczeństwo ukraińskie. Fot.: SBU

Rosyjskie służby specjalne prowadzą szereg operacji informacyjnych wobec społeczeństwa ukraińskiego. Kremlowskie służby na szeroką skalę wykorzystują Internat oraz media społecznościowe do wzniecania zamętu i siania nieprawdziwych informacji. W ostatnim czasie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad, zauważyła intensyfikację rosyjskich działań, które wykorzystują pandemią koronawirusa Sars-COV-2 do operacji dezinformacyjnych i wywrotowych.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowali znaczny wzrost aktywności rosyjskich służb wywiadowczych oraz osób z nimi współpracującymi. Tylko od początku wprowadzenia kwarantanny ukraiński kontrwywiad zablokował 2 300 społeczności internetowych (np. forów, grup dyskusyjnych czy grup w mediach społecznościowych) z liczbą użytkowników sięgającą z 980 tys. użytkowników. Ponadto cyberspecjaliści SBU namierzyli 323 osoby, które wykorzystywały media społecznościowe do rozpowszechnienia w sieci fałszywe informacje na temat epidemii koronawirusa. Służby prasowe SBU podały, że co najmniej 16 z tych osób działało bezpośrednio według instrukcji otrzymywanych od Rosjan, czyli de facto kremlowskich służb specjalnych.

Według informacji ujawnionych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w ostatnim czasie skala działań polegających na sianiu zamętu i dezinformacji w Internecie znacznie wzrosła. Rosyjska sieć odpowiedzialna za realizację tego przedsięwzięcia próbuje stosować różnorodne techniki manipulacji informacjami oraz oddziaływania psychologicznego na społeczeństwo ukraińskie.

SBU podaje, że w sieci rozpowszechniano m.in. wiele nieprawdziwych informacji na temat wydarzeń związanych z Dniem Zwycięstwa, przymusową kwarantanną oraz surowymi przepisami sanitarnymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa ludności w czasie epidemii.

Zjawiskiem o niebezpiecznie dużej skali jest nawoływanie przez sieć rosyjskich trolli internetowych do ignorowania przez Ukraińców zasad kwarantanny. Rosyjskie służby wywiadowcze za pośrednictwem sieci internetowej próbują rozniecać nad Dnieprem buntownicze nastroje, nawołując ludzi do wyjścia na ulicę oraz masowego protestowania przeciwko różnorodnym zakazom związanym z kwarantanną.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa i kontrwywiadu z SBU zidentyfikowali m.in. 16 szczególnie aktywnych osób, które nawoływały do protestów i buntu. Zostało wobec nich wszczęte postępowanie karne. Zarzuca im się działania mające na celu naruszenie integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy, nawoływanie do przymusowej zmiany lub obalenia porządku konstytucyjnego, a także nawoływanie do siłowego przejęcia władzy w państwie. Zidentyfikowane osoby działały m.in. z Kijowa, Odessy, Dniepropietrosku, Lwowa, Chersonia, Połtawy, Iwano-Franksowska oraz Chmielnickiego.

Źródło: easternflank.pl/SBU (fot.: SBU)