Rosja zapowiada dostawy broni do Donbasu.

Federacja Rosyjska zapowiedziała, że dostarczy więcej uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Donbasu, jeżeli Ukraina otrzyma wsparcia wojskowe ze strony Stanów Zjednoczonych. Tyle tylko, że Rosja od 2014 r. prowadzi działania bojowe przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy, a sam kontrolowany przez tzw. separatystów Donbas jest obszarem bardzo silnie zmilitaryzowanym.

O stanowisku Kremla poinformował przedstawiciel specjalnej komisji rosyjskiej Dumy, która zajmuje się państwami byłego ZSRR – Leonid Kałasznikow. Jak powiedział, jeżeli Ukraina otrzyma wsparcia wojskowe od Stanów Zjednoczonych, Rosja będzie musiała się bronić. „Może nie wojskami, ale choćby dostawami broni”, powiedział. W jego ocenie bowiem amerykańskie wsparcie wojskowe dla Ukrainy ma zostać wykorzystane do walki z siłami samozwańczych republik zainstalowanych obwodach donieckim i ługańskim.

Deklaracja ta została bardzo poważnie odebrana przez Zachód, ponieważ do tej pory Rosja nie przyznawała się do udzielania pomocy siłom okupacyjnym na wschodniej Ukrainie. Wsparcie wojskowe kierowane była do Donbasu pod przykryciem np. pomocy humanitarnej.

Według informacji Ministerstwa Obrony Ukrainy obecnie na okupowanych przez tzw. „prorosyjskich separatystów” znajdują się znaczne ilości sprzętu bojowego. Resort obrony w Kijowie podał, że na terenach obwodów donieckiego i ługańskiego aktualnie znajdują się następujące ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego dostarczonych przez Federację Rosyjską:

czołgi – 480 sztuk,

bojowe pojazdy opancerzone – ponad 900 sztuk,

armaty i haubice – ok. 450 sztuk,

moździerze – ok. 300 sztuk,

systemy artylerii rakietowej – ok. 210 sztuk,

zestawy przeciwlotnicze – ok. 700 sztuk,

systemy przeciwpancerne – ok. 450 sztuk.

Według ukraińskich służb wymienione powyżej uzbrojenie zostało dostarczone na teren obwodów ługańskiego i donieckiego przez niekontrolowany przez Kijów od 2014 r. odcinek granicy ukraińsko-rosyjskiej. Separatyści wspierani przez jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz inne oddziały (np. specnaz Federalnej Służby Bezpieczeństwa) cały czas wykorzystują to uzbrojenia nie tylko do działań bojowych przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy, ale również przeciwko ludności cywilnej.

Ukraińscy wojskowi oceniają, że fakt, iż Federacja Rosyjska zamierza zwiększyć dostawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Donbasu, wskazuje na bezpośrednie prowadzenie przez Kreml agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie oraz wspieranie działań o charakterze terrorystycznym.

Groźby Kremla stanowią nerwową reakcję na inicjatywę grupy amerykańskich senatorów, którzy pod koniec lipca br. złożyli projekt specjalnej ustawy: Ukraine Security Partnership Act. Projekt ten zakłada zapewnienie Ukrainie stałego wsparcie finansowego wynoszącego 300 mln dolarów rocznie. Pieniądze te Kijów będzie mógł przeznaczyć na wzmocnienie bezpieczeństwa militarnego, m.in. na zakup uzbrojenia.

Należy także dodać, że niedawno amerykański senat przyjął National Defense Authorization Act na 2021 r. Na jego podstawie Ukraina ma otrzymać wsparcie w zakresie bezpieczeństwa o wartości 250 mln dolarów. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na organizację szkoleń personelu wojskowego, zakup uzbrojenia i systemu obronnych oraz na usługi doradcze dla Sił Zbrojnych Ukrainy. 125 mln dolarów z tej puli zostanie przeznaczone na dostawy broni.

easternflank.pl