Przyszłość Mołdawii jest dzisiaj mocno niepewna. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich napięcia społeczne w tym państwie są poziomie najwyższym od dłuższego czasu, a tymczasem sytuacji bacznie przygląda się Kreml. Rosja zresztą przygotowuje się do „federalizacji” kolejnych państw dawnego ZSRR.
Federacja Rosyjska właśnie oczekuje przybycia do Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) oficjalnych przedstawicieli Nikaragui. Będzie to stanowiło oczywiste złamania prawa obowiązującego […]
Pod koniec sierpnia Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie wykryła nowe formy rosyjskiej obecności militarnej na wschodzie Ukrainy. Na obszarze obwodu ługańskiego wykryto samobieżne haubice kal. 122 mm 2S1 Goździk. Ponadto OBWE uzyskała zdjęcia dokumentujące pojawienie się nowych okopów bojowych na terenie obwodu donieckiego.
Otrucie to jedna z często stosowanych przez Rosjan form eliminowania przeciwników, nie tylko politycznych. Ma ona długą i dobrze udokumentowaną historię. Można powiedzieć, że jest to wizytówka rosyjskiego – wcześniej komunistycznego, a dzisiaj putinowskiego – reżimu.
Federacja Rosyjska zapowiedziała, że dostarczy więcej uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Donbasu, jeżeli Ukraina otrzyma wsparcia wojskowe ze strony Stanów Zjednoczonych. Tyle tylko, że Rosja od 2014 r. prowadzi działania bojowe przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy, a sam kontrolowany przez tzw. separatystów Donbas jest obszarem bardzo silnie zmilitaryzowanym.
Większość rosyjskich klubów oferujących szkolenia w sztuce walki Systema pod przykryciem swojej sportowej działalności werbuje i rekrutuje ludzi w celu organizowania zamieszek, przeprowadzania prowokacji, wymuszania haraczy, szpiegostwa, a nawet przeprowadzania zamachów terrorystycznych na terytorium państw Europy i Azji.
13 lipca br. w okolicy miejscowości Zajcewe na Ukrainie trzej ukraińscy żołnierze w białych kaskach i oznakowanych służby medycznej zostali ostrzelani podczas ewakuacji z pola walki wcześniej zabitego żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy, który zginął od wybuchu niezidentyfikowanego ładunku (możliwe, że była to jedna z min przeciwpiechotnych, których stosowanie jest zakazane przez prawo międzynarodowe). Podczas ostrzału jeden z trzech żołnierzy został ranny, a sanitariusz, który usiłował udzielić pomocy poszkodowanemu koledze, zginął w wyniku ostrzału.
Ostatnio US African Command poinformowało, że różne rosyjskie firmy wojskowe są aktywne w 16 państwach afrykańskich. Amerykanie ujawnili również, że członkowie Grupy Wagnera rozmieszczają w Libii miny przeciwpiechotne i improwizowane ładunki wybuchowe, które stanowią poważne zagrożenie dla bezbronnej ludności cywilnej.
Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy poważnie podważyły bezpieczeństwo euroatlantyckie. Ukraina konstruktywnie zaangażowała się, żeby doprowadzić do jakiegoś rozwiązania. Jednak kluczem do normalizacji stosunków pomiędzy NATO, Rosją i Ukrainą pozostaje uznanie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Łagodzenie sankcji wobec braku znaczących posunięć podważyłoby wiarygodność Zachodu i groziłoby dalszą destabilizacją.
W 2019 r. Gruzja stała się celem profesjonalnego i szeroko zakrojonego ataku cybernetycznego. Jego autorzy wzięli na muszkę gruziński Internet. Udało im się sparaliżować działanie wielu stron internetowych. Hakerzy wykonali także szereg włamań na wytypowane witryny i zamieścili na nich wcześniej przygotowane propagandowe treści. Kilka miesięcy później ujawniono, że cyberatak został przeprowadzony przez Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU). Niedługo później Rosjanie przeprowadzili operację informacyjną, której celem znów stała się Gruzja. Był to kontratak mający na celu zrzucenie z rosyjskiego wywiadu wojskowego odpowiedzialności za cyberatak na gruzińską sieć internetową