Kategoria: Info

13 lipca br. w okolicy miejscowości Zajcewe na Ukrainie trzej ukraińscy żołnierze w białych kaskach i oznakowanych służby medycznej zostali ostrzelani podczas ewakuacji z pola walki wcześniej zabitego żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy, który zginął od wybuchu niezidentyfikowanego ładunku (możliwe, że była to jedna z min przeciwpiechotnych, których stosowanie jest zakazane przez prawo międzynarodowe). Podczas ostrzału jeden z trzech żołnierzy został ranny, a sanitariusz, który usiłował udzielić pomocy poszkodowanemu koledze, zginął w wyniku ostrzału.

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy poważnie podważyły bezpieczeństwo euroatlantyckie. Ukraina konstruktywnie zaangażowała się, żeby doprowadzić do jakiegoś rozwiązania. Jednak kluczem do normalizacji stosunków pomiędzy NATO, Rosją i Ukrainą pozostaje uznanie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Łagodzenie sankcji wobec braku znaczących posunięć podważyłoby wiarygodność Zachodu i groziłoby dalszą destabilizacją.

W 2019 r. Gruzja stała się celem profesjonalnego i szeroko zakrojonego ataku cybernetycznego. Jego autorzy wzięli na muszkę gruziński Internet. Udało im się sparaliżować działanie wielu stron internetowych. Hakerzy wykonali także szereg włamań na wytypowane witryny i zamieścili na nich wcześniej przygotowane propagandowe treści. Kilka miesięcy później ujawniono, że cyberatak został przeprowadzony przez Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU). Niedługo później Rosjanie przeprowadzili operację informacyjną, której celem znów stała się Gruzja. Był to kontratak mający na celu zrzucenie z rosyjskiego wywiadu wojskowego odpowiedzialności za cyberatak na gruzińską sieć internetową